2019 Milton Boy’s Soccer Schedule

VARSITY and JV 1

 

   

August                                                             BUS

 

24    Alumni Game                                     12:30 

 

27   @ Beaver Dam          4:00 & 6:00 (varsity at 4pm)                    1:40pm

 

29   East Troy                                            6:00 (varsity only)                                              

 

September

   

3        @ Westosha Central                         4:30 & 6:30 2:35pm                   

5         Deforest                                        5:00 & 7:00         

7 Reedsburg 11:00am & 1:00pm                   

                          

10         @ Monona Grove                           5:00 & 7:00                          3:35pm         

 

13       MILTON INVITE              

14       MILTON INVITE

 

17       @ Stoughton          5:00 & 7:00                         3:45pm 

 

19    Waukesha North (Parent’s Night)               5:00 & 7:00                 

  

24    Watertown (Youth Night)                   5:00 & 7:00

26 @ Waunakee 5:00 & 7:00 3:15pm

                       

October

 

1     @ Oregon                                             5:00 &  7:00                          3:30pm

 

3   Madison Edgewood                               5:00 & 7:00                         

 

8   Fort Atkinson (Senior Night)                  5:00 & 7:00                          

 

10   @ Sauk Prairie                        5:00 & 7:00 3:05pm

 

15   @ Monroe 5:00 & 7:00 3:05pm

 

17    @ Elkhorn 4:30 & 6:30 3:05pm              

 

22   REGIONALS @ McFarland HS vs Stoughton 7pm 5pm              

 

26   REGIONAL FINAL

31 SECTIONALS

NOVEMBER

2 SECTIONAL FINAL

 

2019 Milton Invite

Sept 13 & 14

JV Bracket  

A. Milton                                                  D. Pewaukee

B. Whitewater            E.  Big Foot

C.  Madison LaFollette                            F.  Janesville Craig

 

Varsity Bracket  

1. Milton                                                     5. Whitewater

2. Big Foot               6.  Janesville Craig

3. Delavan-Darien                            7.  Middleton Reserves

4. Milwaukee Lutheran                             8. Westosha Central

 

Friday (Sept 14)

Time                      Field 1 (near field)                  Field 2 (far field)

4:00pm                        6-5                                       1-4 

5:15pm                         7-8                                     3-2   

 

Saturday (Sept 15)

Time                 Field 1 (near field)       Field 2 (far field)              Stadium Field   

9:00am                  A-B                              D-F                                 2-1

10:15am                5-7                               8-6                                  3-4

11:30am                C-B                              E-F                                 1-3 (12:00pm)

12:45pm                5-8                               7-6                                  4-2 (1:15pm)

2:00pm                  A-C                              E-D 

3:00pm                                                                                         Varsity Championship

3:30pm              JV Championship